פרח
פרח
פרח
פרח
נשים ומיגדר נעמת תנועת נשים עובדות ומתנדבות
פרח
פרח
פרח
נשים ומיגדר נשים בכוח העבודה בישראל העלאת גיל פרישה לנשים

 

 

העלאת גיל הפרישה מוסיפה נשים למעגל העוני

בדצמבר 2003, נחקק חוק גיל פרישה אשר העלה את גיל הפרישה לנשים. בשלב ראשון הועלה גיל הפרישה לנשים מ-60 ל-62 ובשלב השני, לאחר שתוקם ועדה ציבורית לבחינת הנושא (שתגיש את מסקנותיה עד סוף יוני 2011), יועלה הגיל ל-64. במקביל, החוק קבע מנגנון טיס אוטומטי, להעלאת גיל הפרישה לגיל-64. באופן לא מפתיע עד היום לא הוקמה ועדה, ואנחנו נמצאים בעיצומו של המסלול המהיר להעלאת גיל הפרישה לנשים לגיל 64.

 

לגופו של עניין, נשים הן עדיין סקטור מופלה לרעה בשוק העבודה בכלל ובגילאים המבוגרים בפרט. יש לזכור כי נשים, על אף היותן כמחצית מכוח העבודה בישראל, על אף היותן משכילות יותר, מעמדן ושכרן נמוך בהרבה מזה של גברים, והן אוכלוסיה ענייה הרבה יותר מגברים. גם דפוסי העבודה שלהן, שכוללים יציאה משוק העבודה לגידול ילדים, גורמים לכך שהן נמצאות במשרות שלא ממצות את הפוטנציאל הגלום בהן ונשחקות הרבה יותר.

 

בנוסף, אחוז גבוה מאד של נשים מועסקות מראש בתחומים עתירי שחיקה כגון מטפלות וסייעות בגנים, אחיות בבתי חולים וכדומה. העלאת גיל הפרישה גרמה לתופעה קשה בה מחד, העובדת אינה מסוגלת להמשיך בעבודתה עד לגיל הפרישה, אך מאידך, אינה זכאית לגמלה פנסיונית ואף לא לקצבה מהמוסד לביטוח לאומי והיא עלולה להוותר ללא כל מקור הכנסה.

 

חשוב להדגיש כי חוק גיל פרישה הביא לדחיה בגיל הזכאות לגמלת פרישה אך לא קבע חובה להמשיך ולהעסיק את העובדת והעובד. כתוצאה מכך עובדים רבים, ובעיקר עובדות, מוצאים עצמם מפוטרים מעבודתם, ללא סיכוי אמיתי להקלט במקום עבודה אחר מפאת גילם. מאידך, בשל דחיית גיל הזכאות לגמלת פרישה מוצאת עצמה העובדת, שפוטרה ללא כל מקורות מחיה.

 

בסופו של יום, נשים רבות נפלטות משוק העבודה עוד טרם הגיען לגיל 60. וכך, דחיית גיל הפרישה רק מרחיקה את גיל הזכאות לפנסיה, אך לא מייצרת מקומות עבודה. ללא יצירת תשתית רצינית של תעסוקה שווה וראויה לנשים (צורך שהוכר גם על ידי ועדת השופטת נתניהו, לשם העלאת גיל הפרישה), נדון מראש ציבור גדול של נשים לחיי עוני ומחסור עד הגיען לגיל הזכאות הראשון. העלאת גיל הפרישה לנשים לגיל 62 כבר יצרה השלכות מרחיקות לכת על ציבור הנשים העובדות בישראל. דחייה נוספת בגיל הפרישה תביא עימה הרחבה של מעגל העוני הנשי.
הצטרפי למאבק למניעת העלאת גיל הפרישה לנשים.
הכנסי לדף הפייסבוק שלנו בכתובת: www.facebook.com/womenatwork
 

 
אלקטרו קידום אתרים  |  ICS בניית אתרים © כל הזכויות שמורות לנעמת - מחלקת הסברה ודוברות