פרח
פרח
פרח
פרח
נשים ומיגדר נעמת תנועת נשים עובדות ומתנדבות
פרח
פרח
פרח
נשים ומיגדר על סדר היום יום חג לאמהות העובדות בישראל

יום חג לאימהות העובדות

מאת: טליה לבני*

 

 

לא בכל יום יש סיבה לחגוג הישג מרשים לאימהות העובדות, אך הפעם כשסוף-סוף זה קורה, אני שמחה לברך את הממשלה ואת ההסתדרות על הצעד החשוב שהם קידמו לטובת הנשים העובדות בישראל ולצמצום הפערים בין המינים בשוק העבודה.  במסגרת הסכם השכר עליו חתומים המדינה וההסתדרות, יקבלו לראשונה אימהות שמועסקות במגזר הציבורי תוספת ייחודית ומשמעותית  של בין 300 ל-500 ₪ בחודש. תוספת זו, שמכונה "תוספת מעונות" לא עודכנה מאז שנות השבעים והיא עומדת כיום על סכום מגוחך של כ-37 שקלים בחודש. הגדלת תוספת זו פי 10 ויותר, לסכום שמשקף בצורה טובה יותר את העלות הגבוהה הכרוכה ביציאתן לעבודה של אימהות לילדים קטנים, היא הישג היסטורי לאימהות עובדות, וצעד משמעותי לתיקון ההפליה המבנית לרעתן בשוק העבודה.

 

תוספת שכר זו, הניתנת לאימהות לילדים עד גיל 5, מהווה גם הכרה בעלות הגבוהה הכרוכה בטיפול בילדים קטנים. משפחות עם שני מפרנסים בדרך-כלל אינן זכאיות להשתתפות של המדינה בהוצאות על מעונות ומשפחתונים, והן נאלצות לשלם סכומים של בין 1,700 ל-2,200 ₪ בחודש לילד עבור מעון-ציבורי, וסכומים גבוהים משמעותית עבור גן-פרטי.

 

לפיכך, תוספת מעונות בסכום של 300 עד 500₪ בחודש, תסייע למשפחות ממעמד הביניים לשאת בנטל העצום הכרוך בטיפול בילדים קטנים, ותצמצם את החסמים הכלכליים מולם ניצבות אימהות שנאלצות לוותר על יציאה לעבודה או על עבודה במשרה מלאה.

מדובר אם כן באירוע משמח וחגיגי בעיקר מכיוון שיש בו משום הכרת ערך והתחשבות אמיתית באמהות העובדות, אך הוא יכול להוות גם זרז משמעותי לצעדים נוספים לצמצום הפערים המגדריים בשוק העבודה, כגון: הגמשת שעות העבודה, הכרה בשעות עבודה מהבית וחינוך חינם לגיל הרך.

 

נכון הדבר שהתוספת תחול רק על עובדות המגזר הציבורי, יחד עם זאת אין לי כל ספק שהענקת תוספת-שכר לקבוצה רחבה של עשרות-אלפי אימהות שמועסקות במגזר הציבורי, תתווה את הדרך גם למעסיקים פרטיים ותעודד אותם לכלול בהסכמי השכר שלהם תוספת ראויה לאימהות עובדות.  

ואולם, כבר עתה ניתן לומר כי מהיום עולם העבודה הינו עולם ידידותי יותר עבור נשים ומשפחות עובדות.  

 

* הכותבת היא יו"ר נעמת לשעבר.

 
אלקטרו קידום אתרים  |  ICS בניית אתרים © כל הזכויות שמורות לנעמת - מחלקת הסברה ודוברות