פרח
פרח
פרח
פרח
נשים ומיגדר נעמת תנועת נשים עובדות ומתנדבות
פרח
פרח
פרח
נשים ומיגדר נשים במרחב הציבורי שיתוף נשים בתהליכי שלום ויישוב סכסוכים

שיתוף נשים בתהליכי שלום ויישוב סכסוכים 
 
ניסיון העשורים האחרונים בעולם ובישראל מעיד על יוזמות שלום שונות שהונהגו על ידי נשים (בסודן, אירלנד, באמריקה הלטינית ובישראל). המחקר המצטבר על פעילותן של הנשים בזירה זו מייחס את המעבר מסדר יום מלחמתי לסדר יום אזרחי, כנובע לא דווקא מתכונות נשיות מולדות, אלא ממיקומים שונים של נשים בחברה.
 
באוקטובר 2000 החליטה מועצת הביטחון של האו"ם (החלטה 1325) שיש לשתף נשים בתהליכי שלום ויישוב סכסוכים. בהחלטה שלוש סוגיות מרכזיות:
השפעת סכסוכים אלימים ומלחמות על נשים (ועל ילדים): ההחלטה נשענת על ההכרה שנשים (וילדים) הם הקורבנות העיקריים של מלחמות בתקופתנו. ההחלטה תובעת הגנה מוגברת על נשים בעת סכסוך אלים ולאחריו ומציגה בכך את החשיבות שבבחינת סכסוכים צבאיים בפרספקטיבה מגדרית.
שיתוף נשים בפתרון סכסוכים ובתהליכי שלום: ההחלטה מדגישה את החשיבות שבשילוב נשים ביצירת הסכמים לסיום האלימות, ובחיפוש אחר פתרונות צודקים ומתאימים להשגת הסכמי שלום. בדרישה זו לשילוב נקודת המבט של נשים בנושאים אלו, ביקשו מנסחי ההחלטה לשבור את מחסום המגדר הקיים בפעולות למען השלום.
הסוגיה השלישית, שהיא סמויה יותר, קשורה בהכרה ביכולתן של נשים ובתרומתן הפוטנציאלית הייחודית לפתרון סכסוכים ארוכי שנים (חזן 2004).
 
ביולי 2005 ממשלת ישראל החליטה לאמץ את החלטת מועצת הביטחון של האו"ם, בעקבות יוזמה של קואליציית ארגוני נשים יהודיות וערביות. זוהי דוגמא חשובה לפוליטיקה פמיניסטית. יש בה הכרה בהשלכות הייחודיות שיש למצבי מלחמה על חייהן של נשים והכרה בחשיבות תרומתן לסיום הסכסוכים. לא פחות מכך זוהי דוגמא לניהולה של פוליטיקה פמיניסטית: עבודה משותפת, קואליציות אד הוק, נחישות, התמדה, יכולת הסברה ושכנוע, וגם מידה מסוימת של ויתור. ארגוני הנשים צריכים להמשיך ולגייס את כל היתרונות שהביאו להישג החקיקה וקבלת ההחלטה, כדי להיאבק גם על אכיפתה בפועל.
 
 
נעמת במלחמה ובשלום
גם כאשר נחלשה מאוד תנופת השלום, בעקבות אירועי השעה הבוערים לא הרפתה נעמת מלקוות ולפעול למען השלום מתוך האמונה כי טיפוח דו קיום בין העמים הינו צו השעה ומתוך תפיסת עולם שנשים יכולות להצליח ולהגיע ולהוביל מו"מ אחר, לשלום במקום בו מאמצי הגברים הצליחו פחות. לפיכך המשיכה נעמת ופעלה בקדנציה זו ליצירת גשרים לשיתוף פעולה בין יהודיות לערביות במטרה לקדם את מעמדה של האישה בחברה הערבית והן במטרה לטפח תרבות של שלום, דו-קיום וסבלנות. נעמת מושיטה יד אוהבת ותומכת בין בעיתות של מלחמה ובעיתות של שלום לנשים מבית ומחוץ יהודיות וערביות, עובדות נעמת או אזרחיות מן השורה מתוך האמונה כי גם בעיתות משבר ישנה חשיבות גדולה לסייע לנשים באשר הן.
 
להלן סקירה על תרומתה של נעמת במהלך הקדנציה בעת המלחמה האחרונה ובעת שלום:
 
במלחמה
   
מלחמת לבנון השנייה - הצפון
מלחמת לבנון השנייה חשפה את פגיעות העורף ובעיקר את פגיעותן של נשים. נשים רבות, חלקן קשות יום וחסרות אמצעים, מצאו עצמן תחת מתקפת הטילים כאשר הן אמורות לדאוג לילדים ולמשפחותיהן. נעמת פתחה את מעונות היום ברחבי הארץ עבור ילדי הצפון שהתפנו מבתיהם.
כפר הנוער עיינות פתח שעריו ושיכן בכפר עובדות נעמת ובני משפחותיהן מהצפון, שהתפנו מבתיהם במהלך המלחמה.
נעמת הפעילה קו חירום למתן מידע ותמיכה לנשים עובדות ואימהות מהצפון, שהיו בסכנת פיטורים.
לאחר המלחמה שהותירה צלקות גדולות, נעמת יזמה סדנאות מיוחדות לשחרור לחצים ומתחים באמצעות אמנות ותיאטרון לצד תמיכה פסיכולוגית שהיוותה חלק מהתהליך כולו.

שדרות ויישובי עוטף עזה
נעמת פתחה את מעונות היום ברחבי הארץ עבור ילדים משדרות ויישובי עוטף עזה, שהתפנו מבתיהם בשל סכנת הקסאמים, וכאשר הושבתה מערכת החינוך באזור.
 
בשלום
 
נשים בונות תרבות שלום
נעמת מאמינה ביצירת תרבות של שלום, ומקיימת פעילויות מגוונות שבהן מתקיים דיאלוג ושיח עם המנהיגות הפלסטינאית הנשית ועם מנהיגות נשית בקרב החברה הערבית המקומית.
אירועי יום האישה הבינלאומי, ה-8 למרץ, הוקדשו מספר פעמים למפגש עם המנהיגות הפלסטינאית הנשית, שהגיעה ביזמתנו, לאירועים הללו, והשמיעה את דברה. בכנסים הללו השתתפו יחד אלפי נשים.
נעמת אירחה משלחות מהרשות הפלסטינאית ומשלחת נשים מירדן, על מנת לקדם דיאלוג בינינו.

כמו כן מקיימת נעמת סדנאות מיוחדות לנשים יהודיות וערביות, שעיקרן פיתוח מנהיגות מקומית, תוך שיתוף פעולה ודו קיום. לדוגמא,– יום עיון שהתקיים בינואר השנה תחת הכותרת זה הזמן למנהיגות נשים, ובו נבחנו יחסי יהודים וערבים לאור מלחמת לבנון השנייה מנקודת ראות נשית.

נעמת מיוצגת על ידי יושבת ראש נעמת בנציבות הנשים לשלום הפועלת לקידום השתתפות נשים בתהליכי מו"מ לשלום.
           
להלן אזכור תמציתי של פעילות נעמת לבניית תרבות שלום ושיח בשנים האחרונות:
               

דיאלוג רב תרבותי

קבוצת דיאלוג בכרמיאל מקיימת פרויקט דו קיום רב תרבותי בשיתוף עם נעמת נצרת.

קשרים בין נשים בחברה הישראלית הוא פרויקט, המתקיים בערים ובסביבות מעורבות: בת ים, יפו, כרמיאל, נצרת, טבריה, דליית אל כרמל ועוספיה.

בימים אלו נפתחת קבוצה חדשה של ערביות ביפו שממתינות לתחילת סדנת רב תרבויות.

סדנא באבו טור, ירושלים בשיתוף עמותת נשים מגרמניה נפתחה בינואר. הקבוצה מסתיעת בעמותה מגרמניה, התומכת בקשר של יהודיות וערביות.

מועצות נשים במרחב הגליל המערבי כ- 100 נשים ממזרע, מעלות תרשיחא, עכו ונהריה משתתפות במועצת הנשים, שמרכזה בעכו.

סמינר מנהיגות לנשים מירדן בהשתתפות יו"ר נעמת, עו"ד טליה לבני, והנהלת נעמת, התקיים בבית ברל.

                

קשרי עבודה

 יזמות עסקית – קבוצות קטנות של נשים מטייבה, טירה, כפר קאסם, כפר סבא, תל אביב עברו יחד קורס בשיתוף מט"י, ופתחו ב עסקים קטנים.

סמינר לנשים עובדות יהודיות וערביות התקיים בבית ברלב שיתוף ובמימון קרן העבודה הצרפתית בו לקחו חלק כ-160 נשים.

העצמת נשים

קשרים בין יהודיות וערביות בנעמת כרמיאל, בת ים, נעמת נצרת, נעמת טבריה, כאשר כל החברות יהודיות וערביות מגיעות לבית ברל.

קורס בן 12 מפגשים בלוד, שבו לקחו חלק נשים ערביות ויהודיות מנהלות ומורות מכל בתי הספר.

קורס העצמה לנשים צ'רקסיות מכפר קמא שבמרחב כנרת.

סדנא לנשים ערביות צעירות בכפר ריינא ומבקשות ליצור קשר עם נשים נוספות מכל רחבי הארץ. נעמת מסייעת להן בהרצאות ובמגוון פעילויות.

"מקשרות" בדואיות דרוזיות וצ'רקסיות - אחת לחודש מתקיימת סדנא משותפת במקום אחר, וכולן מגיעות באמצעות המקשרות במגזרים הללו.

מניעת אלימות נגד נשים באמצעות מקומות העבודה - הפרויקט מתנהל גם בשפה הערבית במרחבי המגזר הערבי.

עוצמת היולדת  - פרויקט חדש בהשתתפות אחיות ועובדות סוציאליות יהודיות וערביות מתקיים בבתי החולים בכל הארץ ומיועד לתמיכה וחיזוק היולדות כולן.

טיפוח נשי 2  - קבוצות באבו גוש ובעין רפא בהן ניתנים קורסים בהתנדבות לקוסמטיקה וטיפוח נשי בסיוע יהודיות מהר אדר.

 
אלקטרו קידום אתרים  |  ICS בניית אתרים © כל הזכויות שמורות לנעמת - מחלקת הסברה ודוברות