פרח
פרח
פרח
פרח
נשים ומיגדר נעמת תנועת נשים עובדות ומתנדבות
פרח
פרח
פרח
נשים ומיגדר על סדר היום אמהות ועבודה

        
על אמהות ושוק העבודה
                                  
מתוך דברי עו"ד טליה לבני, יו"ר נעמת ו יו"ר מ.א.ן,
בכנס בינלאומי של נשים מנהיגות , 19.11.2007
                      
אנו הנשים נושאות בבטננו את ילדינו. אנו, האמהות, מגדלות את הדורות הבאים. עם כל הכבוד לאבות, בין במדינות שמרניות, בין באלו המתקדמות יותר, בין בעולם המפותח, בין בזה המתפתח, עיקר נטל גידול הילדים עדיין מוטל עלינו. בכך טמון עיקר ההבדל בינינו לבין שותפינו הגברים. עובדת היותנו אמהות מציבה בפנינו אתגרים מיוחדים וקשים, אך היא גם מהותנו, היא סוד כוחנו. אנו היוצרות חיים נעשה הכל כדי למנוע גדיעתם. אימהותנו היא המעניקה לנו את היכולת להפריד בין עיקר לטפל, להתמקד במטרה הגדולה, למצוא את המשותף, ולא להתעכב על המפריד. האמהות היא שפה. היא השפה המשותפת, האוניברסלית, של כולנו – נשות העולם. אף כי אנו דוברות לשונות שונות אנו מדברות את אותה שפה. כולנו מתמודדות עם אותם קשיים, ברמה כזו או אחרת, כולנו חולמות אותם חלומות עבורנו ועבור ילדינו.
                   
              
חלקנו נלחמות על עצם החיים, על פת לחם, על קורת גג, על ביטחון פיזי מפני האלימות המשתוללת בתוך בתינו ובין מדינותיו. חלקנו ששפר עליהן גורלן נאבקות על יותר מזה- על שיווין כלכלי, על ייצוג פוליטי, על איכות החיים ואיכות הסביבה. אך בסופו של עניין – מלחמתנו אחת היא. כולנו רוצות עתיד טוב יותר עבור ילדינו.
                
בישראל,כמו במרבית מדינות העולם, הנשים מהוות למעלה מ- 50% מהאוכלוסייה, אולם מספרן לא הצליח להבטיח להן את מקומן כשוות. לעיתים נדמה שהן עדיין נאבקות על זכויותיהן כפי שנאבק מיעוט מבוטל על ההכרה בקיומו ובמאפייניו הייחודיים. עד לעת האחרונה נראה היה כי הדרך היחידה עבורנו לטפס במעלה ההר הייתה להיטמע באופן מלא, לטשטש כל סממן נשי, לאמץ את השפה הגברית השלטת ולא להשמיע את קולנו האמיתי – קולן של האמהות. אך לא עוד!
                  
היום המאבק המרכזי שלנו כארגוני נשים הינו להתאים את הזירה אלינו. והזירה העיקרית הבלתי מעורערת היא עולם העבודה. שם מוכרע הכל. שם מעגלי הכוח, והכסף, וההשפעה הפוליטית. והזירה הזו אינה מותאמת לצרכינו.
              
אנו נשחקות בתפקידנו הכפול כנשים עובדות וכאמהות. דרישות עולם העבודה בעידן הגלובליזציה הולכות ונעשות יותר ויותר קשות, יום העבודה הולך ומתארך ושוק העבודה התחרותי דורש מאיתנו זמינות בכל עת.
                
יותר ויותר נשים נושרות בדרך, יותר ויותר נשים, למרות עודף כישוריהן נתקעות מאחור, בדרגים הנמוכים, בתחתית סולם השכר. המעטות שמצליחות לשרוד ולטפס למעלה משלמות מחיר גבוה, כבד מנשוא.
                         
נשים בישראל ובעולם כבר מבינות כי זהו המאבק הבא. עתה נותר רק לשכנע את שותפינו הגברים, ואת ממשלותינו, כי מדובר בשינוי הכרחי, שינוי לטובת כולנו, למען המשפחות שלנו, למען הורים באשר הם, למען שוק העבודה – כדי שלא יהפוך לשוק עבדים בצווארון לבן. כדי שמקום העבודה שלנו לא יהיה מקום מנוכר, למען נרצה ונוכל לתרום את מלוא התרומה על-פי כישורינו.
                    
הביטוי "חפש את האישה" (Cherchez la Femme ) הומצא קרוב לוודאי ע"י גבר, שכן משתמשים בו לרוב כדי לייחס לאישה תכונות דמוניות. אפילו את ראשיתו של תהליך הגלובליזציה שהשפעתו כה פגעה בנשים היו מי שייחסו לנשים. באחד מן הספרים העוסקים בנושא קראתי כי הופעת תנועות חברתיות גלובליות כגון התנועה הפמיניסטית בשלהי המאה ה-19 היא שבישרה את תחילתו של עידן זה.
           
אם כך, מאחר שממילא "מאשימים" אותנו בגלובליזציה ומאחר שממילא מדובר בתופעה שאינה ניתנת לעצירה בואו ננצל אותה לשירותנו.
 
בואו ונוכיח שגם יום עבודה ושבוע עבודה גמיש הינו יום או שבוע מלא. בואו נדרוש שהעבודה שאנו עושות מן הבית ראויה לתגמול כספי מלא. בואו נדאג שישיבות ופגישות במקומות העבודה שלנו לא יתקיימו דווקא בשעות בהן אנו אוספות את הילדים מהגן ומבית הספר. בואו נבטיח שילדינו הרכים יזכו למעונות יום בחינם כדי שלא ניאלץ להשקיע את כל שכרנו במציאת פתרונות יצירתיים לשעות הרבות בהן אנו נעדרות מן הבית. בואו ויחד נאמר כי אישה שיולדת זכאית לשהות בחופשת לידה כשהיא בטוחה שמקום העבודה יישמר עבורה גם אם היא בוחרת להישאר במחיצת תינוקה מעבר לחופשה הקבועה בחוק. בואו ונצעק כי אישה שעברה את גיל 40 עדיין יכולה לתרום דבר או שניים לשוק העבודה.
        
על-כל אלו שקדנו בשנה האחרונה כאשר ניסחנו הצעת חוק לעידוד מעסיקים להעסקת נשים, וכשחתמנו על אמנה להתאמת עולם העבודה לשילוב עבודה והורות. על האמנה חתמו ארגוני המעסיקים וארגון העובדים הגדול ההסתדרות.
      
איננו מתכוונות לנוח ואיננו מתכוונות לוותר על העברת החוק ועל יישום האמנה בהסכמי העבודה במשק.    
           
אני בטוחה כי רבות מכן, חברותי , פועלות ותפעלו גם אתן, כל אחת בארצה, כל אחת מתוך התפקיד בו היא נושאת, לכך שכל אישה וכל אם תוכל להרגיש שעולם העבודה הוא גם עולמה שלה.
 
 
 
תצלום: ישראל מלובני, כנס בינלאומי של נשים מנהיגות , 19.11.2007 
 
אלקטרו קידום אתרים  |  ICS בניית אתרים © כל הזכויות שמורות לנעמת - מחלקת הסברה ודוברות