פרח
פרח
פרח
פרח
אלימות - טיפול ומניעה נעמת תנועת נשים עובדות ומתנדבות
פרח
פרח
פרח
אלימות - טיפול ומניעה אלימות כלפי נשים והשלכותיה על מקומות עבודה

"בואו נעבוד על זה" – מניעת אלימות במשפחה באמצעות מקומות העבודה
 
נשים רבות הסובלות מאלימות הינן מבודדות חברתית. מקום העבודה הוא, לעיתים המקום היחיד בו הן מצויות במגע חברתי כלשהו מחוץ לביתן. מחקרים שנעשו והניסיון שנצבר מצביעים על כך שנשים הסובלות מאלימות נוטות להיעדר יותר מן העבודה, או לאחר לעבודה בתירוצים שונים. לעיתים קרובות בן הזוג האלים מטריד האישה, פיזית או טלפונית במקום העבודה. ככל שיותר אנשים, גברים ונשים, יהיו מודעים למאפיינים ולהשלכות של תופעת האלימות נגד נשים, כך הם יוכלו להיות שותפים בעזרה ובסיוע.
 
לכן משנת 2004 נעמת והסתדרות חברו לפרויקט חדשני שמטרתו העלאת מודעות לנושא שמטרתה להביא לשינוי באקלים הסביבתי – במקום העבודה ולהפניית נשים מוכות לקבל עזרה מקצועית.
 
הפרויקט נערך בשיתוף האגף לזכויות האישה בנעמת , וכולל הרצאות בפני פורומים של מנהלים, עובדים ועובדות במגזר הציבורי. ההשתתפות בפרויקט ציידה את כל העובדים ( ולא רק אנשי מנהלה ועובדי רווחה בארגון), בכלים להפיכתם לגורם מתווך, אשר יושיט יד לעבודת כדי לקשר אותה עם גורמי התמיכה והטיפול בקהילה.
 
מדוע דוקא במקומות העבודה?
 
האלימות במשפחה משפיעה כל כל התחומים, אך במקום העבודה אנו פוגשים מדי יום את העובדת שהיא קרבן אלימות בביתה. בסיטואציה בה היא אינה נתונה תחת איום מיידי.
 
לעיתים האיומים והטרדות מגיעים אל מקום העבודה, בטלפון או בביקורים תכופים של בן הזוג המאיים, ואז היומים הופכים לסכנה של ממש.
 
במקרים רבים, שינוי התנהגות בולט במקום בעבודה הוא שמעיד על היות עובדת במצוקה כתוצאה מאלימות בביתה. חוסר ריכוז, דיכאון, הסתרת סימני אלימות פיזיים מתחת לבגדים ארוכים ולאיפור כבד, אלו כמה מן המאפיינים הניכרים לעין. לעיתים דווקא היעדרויות תכופות ואיחורים לעבודה הם שמצביעים על פגיעה.
 
 
ומה ההשפעה על המעסיקים?

 המעסיקים הם שותפיה של העובדת. הפגיעה באישה העובדת פוגעת גם בהם. ממש כפי שרווחתה משפיעה עליהם. עירנותם של המעסיקים ונכונותם לסייע לעובדת נפגעת האלימות, עשויות לתרום לרווחתה. מקום העבודה יכול וצריך לשמש מקור תמיכה מרכזי בעבור עובדת הסובלת מאלימות בביתה

  

לדברי עו"ד טליה לבני, יו"ר נעמת לשעבר, "מקומות העבודה צריכים להפנים כי אלימות במשפחה יכולה גם לפגוע כלכלית בעסק. ממחקרים ומניסיון מצטבר בארץ ובעולם עולה, כי אלימות במשפחה מקרינה על היבטים הקשורים למקומות העבודה של הנשים. ממחקרים בארה"ב עולה, כי מעבידים סופגים הפסדים כלכליים כבדים בהפסד ימי עבודה ובתפוקות בשל אלימות במשפחה".


יתרה מזאת, אמרה: "מקום העבודה הוא לעיתים המקום היחיד שבו נוצרת אינטראקציה בין האישה הסובלת מאלימות במשפחה, לבין העולם החיצוני. לכן גיוס מקומות העבודה למלחמה נגד אלימות במשפחה - מתבקש. כדי שהפרויקט יצליח, אנחנו קוראים לכל מקומות העבודה ברחבי הארץ להצטרף, ולאמץ את הפרויקט הייחודי, ובכך לסייע לנשים לבקש עזרה ולצאת ממעגל האלימות".
 


המחלקה לטיפול ומניעת אלימות במשפחה:
טלפון: 03-6492469/70, פקס: 03-6492472

 

 
אלקטרו קידום אתרים  |  ICS בניית אתרים © כל הזכויות שמורות לנעמת - מחלקת הסברה ודוברות