פרח
פרח
פרח
פרח
מעונות ובתי ספר נעמת תנועת נשים עובדות ומתנדבות
פרח
פרח
פרח
מעונות ובתי ספר הטור של יעל טיפוח הדימוי העצמי באמצעות ספרות ילדים

טיפוח הדימוי העצמי באמצעות ספרות ילדים

 

דימוי עצמי גבוה מסייע רבות לכישורי החיים של הילד בתחום הקוגניטיבי ובתחום הריגשי והחברתי. היכולת להבין את עצמו ואת הזולת הוא חלק חיוני בחיי הילד. הילדים פועלים ומרגישים, ולרגשות יש השפעה חיובית על חייהם.

כאשר יש לילדים רגשות חיוביים, הילדים מגלים מוטיבציה גבוהה יותר ומעורבות בסביבתם. מצב זה מגביר את סיכוייהם להגיע להישגים גבוהים יותר. פיתוח המודעות העצמית של הילדים באמצעות הספרות מעודד את הילדים להיפתח ולחשוף את חוויותיהם בצורה גלויה. בתכנון העבודה החינוכית במעונות אנו משלבים סיפורים, שירים ויצירות אומנות שבאמצעותם ניתן לחזק את הדימוי העצמי החיובי.

לאה גולדברג שלאור יצירותיה התחנכו ויתחנכו ילדים רבים מציינת שלהגדרת ספרות ילדים יש שתי בחינות: האחת בחינת כושר הקליטה של הילד מצד המקום שהיא ממלאת בעולמו והאחרת בחינת תכלית הכתיבה וכוונותיו של היוצר הסופר. תפקידם של מחנכים בגיל הרך לחשוף ילדים ליצירות שבהן שתי הבחינות יוצרות הזדמנות להעשרת התחום הריגשי והחברתי של הילד ולחיזוק הדימוי העצמי החיובי.

במסגרת זו חשוב: 

·         לפתח אצל הילד הענות ורגישות ליצירה הספרותית.

·         להגביר את המוטיבציה להשתמש בספר כמקור הנאה וידע.

·         להכיר סוגים וסגנונות של יצירות ספרותיות שונות.

·         להכיר דרכי ביטוי, דפוסי חיים ודפוסי תרבות שונים.

·         להקנות מערכת ערכים חברתיים,לאומיים ודתיים.

·         להקנות ידע אודות עולמות קרובים ורחוקים לסביבתו של הילד.

באמצעות שירים וסיפורים הילד  לומד  להכיר את  גופו ,  והוא הופך להיות  "גיבור " הסיפור והמבוגר הקרוב אליו והאהוב עליו יוצר  קרבה  מיוחדת  במינה  שעוזרת לו  "בכיבוש  העולם."

האינטראקציה האינטימית שנוצרת בין המבוגר והילד מחזקת  אותו  בניסיונות  חייו  ומסייעת לו להביע  במילים  את  חוויותיו. ככל  שהסיפור  אקטואלי  יותר  ואישי  יותר הילד מתלהב יותר וחושף את רגשותיו ומחשבתו בפני המבוגר באמצעות מילים והבעות פנים.

 

ספרות הילדים  בהיותה סמל של החיים התרבותיים, היא ספרות המשביעה את הצרכים של הילדים ואת תחומי  ההתעניינות החיוניים שלהם באמצעות שימוש בריאליזם ופנטסיה. בספרים הריאליסטיים מתרחש הסיפור בעולם שבו פועלים חוקי הטבע  הפיסיקליים על בני האדם, על בעלי-החיים ועל הדומם. לעומת זאת, בעולם הפנטסיה הכל  יכול לקרות: בעלי-החיים מדברים ולאנשים יש כוחות על-טבעיים המאפשרים להם להגיע  למקומות שאינם קיימים במציאות. שילוב זה מחדד את הראייה הפנימית והתובנה  של הילד את עצמו, בשעה שהוא קורא ומחפש את עצמו  בסיפורים לצורך הזדהות.

 

לסיכום: הספרות בגיל הרך, יכולה לשפר את התקשורת בין קטנים וגדולים. היא מתחברת אל הילד החבוי בכל מבוגר ותורמת להפחתת העימות בין בין טבע לתרבות, בין ילדים למבוגרים וליתר הרמוניה באדם ובעולם. ככל שנרבה לקרוא לילדים יצירות שנכתבו למענם ובהשראתם נחזק את הדימוי העצמי החיובי של הילד ונעזור להם לבנות מקום בטוח.

 
אלקטרו קידום אתרים  |  ICS בניית אתרים © כל הזכויות שמורות לנעמת - מחלקת הסברה ודוברות