פרח
פרח
פרח
פרח
מעונות ובתי ספר נעמת תנועת נשים עובדות ומתנדבות
פרח
פרח
פרח
מעונות ובתי ספר הטור של יעל חינוך גופני בגיל הרך

חינוך גופני בגיל הרך

התנועה, על התחושות הנלוות אליה, היא מן ההתנהגויות האנושיות הטבעיות, ואצל הילד היא מהווה מרכיב התפתחותי עיקרי. מחקרים אודות התפתחותם של ילדים מצביעים על  קשר ברור בין התפתחות שכלית-קוגניטיבית לפעילות מוטורית.
החינוך הגופני מתחיל בשימת לב לפעולות הפשוטות הנעשות ביום יום, כמו לבוש, רחצה, אכילה, יצירת תקשורת עם הסובב, פעילויות יצרניות, כתיבה וכו'. הצורך בתנועה הוא בסיסי וטבעי, בדיוק כמו הצורך בשינה ובאוכל. תנועה מאפשרת גדילה והתפתחות תקינים. ההיכרות והתקשורת של ילדים עם העולם, בעיקר בגיל הרך, נעשית באמצעות תנועה. תוך כדי התנועה, לומד הילד על עצמו ועל סביבתו. הילד מושיט ידיים ונתקל בעצמים בסביבתו, ואחר כך הוא מניע את גופו בכדי להגיע לחפץ שהוא רוצה בו. תנועה היא הדרך הטבעית ביותר של הילד ללמוד. לקראת סוף השנה הראשונה ותחילת השנה השנייה בחייו, הוא לומד ומתרגל את תנועות ההליכה ואת התיאום בין אברי הגוף, כלומר בין הידיים והרגליים, לידי תנועה אחידה של הליכה. פעילות זו מתוארת כקואורדינציה, ומאפשרת לו לשלוט בתנועותיו ולבצע את הפעילויות היומיומיות בדרך היעילה יותר. תפקידם המרכזי של הורים ומחנכים בגיל הרך הוא לבנות את התשתית לפיתוח התנועה, ולעצב הרגלי תנועה.  תהליך ההבניה של החינוך הגופני יכול להיות ישיר – על ידי הנחיה ומתן דוגמאות, או עקיף – על ידי יצירת סביבת למידה משמעותית לילדים.  סביבה זו צריכה להתאים לפוטנציאל של הילדים ולחנך אותם לבחור תנועות מותאמות לצרכיהם השונים והמשתנים. יש ללוות את הפעילות הגופנית במלל המסביר ומפרש אותה ולהעניק לילדים ידע בסיסי של מושגים המאפשר לשאול שאלות, לקרוא ולהבין מידע הנוגע לפעילות גופנית ולבריאות.

לפיכך את החינוך הגופני יש, ובעצם חובה, להתחיל כבר בגיל הרך במעונות היום. הנחיית הילדים חייבת להיעשות  בהתאם ליכולתם המנטלית ולכשרים המילוליים שלהם, תוך הפנמת חשיבות החינוך הגופני אצל הילדים  ותרומתו לעיצוב אישיותם .

במעונות היום של נעמת מתגבשת תוכנית ייחודית לחינוך גופני לילדים המתחנכים במעון. התוכנית כוללת פרויקט משותף עם הבנק הבינלאומי, ארגון מתן והג'וינט. בפרויקט זה מאותרים מעונות ברחבי הארץ שבהם מחדשים ובונים מתקנים בחצר המעון, לפיתוח התנועה דרך משחק. במסגרת זו עוברים הצוותים במעונות הכשרה לשימוש במתקנים ולפיתוח וטיפוח התנועה.

המתקנים המוצבים בחצרות נבנים על-ידי מתנדבים מהבנק הבינלאומי ונוער בסיכון שנמצא במסגרות חינוך ייחודיות, המשלבות לימודים יחד עם יזמות עסקית.


 

 
אלקטרו קידום אתרים  |  ICS בניית אתרים © כל הזכויות שמורות לנעמת - מחלקת הסברה ודוברות