פרח
פרח
פרח
פרח
מעונות ובתי ספר נעמת תנועת נשים עובדות ומתנדבות
פרח
פרח
פרח
מעונות ובתי ספר הטור של יעל הגברת החוסן אצל ילדים בגיל הרך בעיתות משבר ומצוקה

הגברת החוסן אצל ילדים בגיל הרך בעיתות משבר ומצוקה

והפעם מאמרה של: מלי אלעני – מפקחת חינוכית בנעמת

 
 
מבצע עופרת יצוקה אילץ רבים בדרום הארץ להתמודד עם אירוע
טראומתי שהשפיע על חיי היום-יום שלהם ויצר תחושת חוסר ביטחון אישי של רבים מהם. תחושה קשה זו לא פסחה על הילדים שנחשפו לאיומים בצורה ישירה (פגיעה בהם או בקרובים להם)  או עקיפה  (דרך אמצעי התקשורת והאווירה הציבורית הכללית).

כיצד מגיבים ילדים רכים לאירועים הקשים? כיצד אנו המבוגרים ואנשי החינוך, יכולים לסייע להם להתמודד עם המציאות החדשה ולחזק את חוסנם הנפשי?

הפחדים הינם חלק טבעי מההתפתחות של הילדים בגיל הרך. הם מקנים לילדים הזדמנות להתמודד עם עולם דמיוני, בלתי נשלט ומאיים ועל-ידי כך, לרכוש מיומנויות להתמודדות עם פחדים ריאליים יותר: חרדת נטישה, פחד מזרים, פחד מחשיכה ותגובת פחד מקולות בעוצמה גבוהה. אירוע מלחיץ או טראומטי מערער את תחושת המוגנות ומעלה מחדש פחדים שכבר נעלמו.

הסימנים המעידים על תגובת פחד וחרדה אצל ילדים:

הילד מחייה בסיפור או במשחק פעמים רבות את האירועים שחווה. הילד שואל שוב ושוב שאלות לגבי אירועים קשים. לילד סיוטי לילה או קשיים אחרים בשינה. הילד חולמני ומנותק. לילד שינויים במצבי הרוח: נוטה להתרגז, להיכנס להתקפי זעם או אלימות. חלה נסיגה ביכולתו של הילד (רמת התבטאות נמוכה, אי שליטה בצרכים). הילד מפתח פחדים, גם אם לא חווה אותם בעבר (מחושך, מזרים, מלהיות לבד).

ההתערבות של המבוגר בעת מצב לחץ ומצוקה:

אוורור רגשות – יש לאפשר לילדים לבטא את רגשותיהם, הן מילולית והן בפעילות יצירה או משחק תיאטרון. יש לגלות סובלנות וגמישות בכללי ההתנהגות כשהילדים בוכים או צועקים כביטוי לפריקת מתח.

הקשבה אמפאטית – לעודד את הילדים לבטא חששות ולשאול שאלות מטרידות. להגיב באופן מיידי תוך שילוב ביטויי חמימות והרגעה. ליצור תחושה שהגן/הבית הם מקומות בטוחים עבורו.

תמיכה חברתית  להרבות בפעילות מתוכננת משותפת המסייעת לתחושת ה"יחד".

פתרון בעיות – לאפשר לילד לחוות תחושה של שליטה ויכולת לפתור בעיות תוך מתן חיזוקים חיוביים על הצלחותיו.

אופטימיות ושימוש בהומור – לשדר אופטימיות, תקווה ולעודד שימוש בהומור.

חזרה הדרגתית לשגרה – לשלב פעילויות של שגרת יום-יום וסדר יום קבוע.

חשוב לזכור, כי בידינו המחנכים, היכולות לעודד את הילדים ולהקנות להם ביטחון והגנה ובכך לסייע בחיזוק  החוסן הנפשי שלהם, בתקווה לשלום ולרגיעה ארוכה.

 
אלקטרו קידום אתרים  |  ICS בניית אתרים © כל הזכויות שמורות לנעמת - מחלקת הסברה ודוברות