פרח
פרח
פרח
פרח
מעונות ובתי ספר נעמת תנועת נשים עובדות ומתנדבות
פרח
פרח
פרח
מעונות ובתי ספר הטור של יעל סוף הוא גם התחלה

סוף הוא גם התחלה
 

אנו נמצאים בשלבי סיום שנת הלימודים, כולנו עומדים בפני פרידה , זמנית וקצרה יחסית – חופשת הקיץ, או פרידה ממושכת יותר - פרידה סופית מהמעון ומעבר למקום אחר.  חשוב שנכיר תהליכי פרידה בחיים בכלל, ושל ילדים בפרט.

פרידות הן חלק מחיינו, לאורך כל החיים אנו נפרדים מאנשים קרובים, ומדברים מוכרים וידועים. ככל שהסביבה הקרובה מכירה ותומכת בתהליכי הפרידה שלנו, היכולת שלנו להיפרד ממצב מוכר ולהסתגל למצב חדש הולכת ומשתפרת. בשלב זה של שנת הלימודים מגיע הזמן של הילד להיפרד מחבריו, מהמחנכות שלו ולפעמים מהמעון. לא מדובר באירוע חד פעמי שעליו לעבור בשלום, אלא בתהליך מתמשך. האופן שבו נתמוך ונלווה את הילד, יקבע אם הילד ייצא מחוזק מהניסיון, ויצביע על הדרך בה יתמודד עם פרידות ומצבים קשים אחרים בשלבים השונים של חייו.

תיאוריות פסיכולוגיות העוסקות בהתפתחות הרגשית והקוגניטיבית של ילדים מראות שדרכי החשיבה ותפיסת המציאות של הילדים שונות מאלו של המבוגרים. לכן, לא תמיד ניתן לנבא כיצד ילדים יתפסו, יחוו ויפרשו את המעבר.

התפקיד שלנו, המבוגרים, הוא לתווך ולהסביר את מה שקורה להם בסביבתם. ככל שהמבוגר יהיה בעצמו רגוע ובטוח יותר בנוגע ליכולתו להתמודד עם השינוי, הילד יחווה את השינוי כפחות מאיים.

יש לזכור כי תהליכי פרידה הם טעונים רגשית ולוקחים זמן , לכן, רצוי לתכנן את שלבי הפרידה, ממי נפרדים ומתי ואיך רוצים לעשות זאת. כמו כן, חשוב לעזור לילדים לתכנן את תהליכי הפרידה שלהם.

 

אירועים וטקסי פרידה בסיום השנה הם חלק ממסורת ארוכת שנים המתקיימת בכל מוסדות החינוך. כחלק מאירועי הסיום  יש להבנות תהליך פרידה משמעותי שיסייע לילדים לסיים פרק בחיים ולהיערך לקראת העתיד. מומלץ שתהליך כזה ייעשה הן ברמת היחיד והן ברמת הקבוצה.

תהליך הפרידה יכול להתחיל במפגשים משותפים  שבהם הילדים נזכרים בדברים שהיו וקרו במהלך השנה: אירועים משותפים עם ההורים, ספורים ושירים שנלמדו, משחקים חדשים שנוצרו, ופעילויות ייחודיות שהילדים יזמו. כמו כן ילדים יכולים לתאר מה הם אהבו במעון ומה אינם אוהבים וניתן לתעד זאת ולהציג להורים.  לקראת אירוע הסיום, כדאי להתמקד בדברים האהובים ביותר ולכלול אותם באירוע. בדרך כלל  הילדים יבחרו בדברים מוכרים , ולכן אין צורך לערוך חזרות מפורטות. מספיק לידע את הילדים מה עומד להיות ובאיזה סדר ואולי לחזור על הדברים לפי הסדר בו הם יופיעו במסיבה. חשיבות החזרה היא בנתינת הרגשה של ביטחון ושייכות לילדים.

לסיכום חשוב לפנות לתהליך הפרידה זמן, שבו מדברים על הרגשות המתעוררים, שואלים שאלות, ומתכננים פעילויות שבהם הילדים חווים ומבטאים את תחושותיהם ואת מחשבותיהם ביחס לפרידה ולחופש.

 
אלקטרו קידום אתרים  |  ICS בניית אתרים © כל הזכויות שמורות לנעמת - מחלקת הסברה ודוברות