פרח
פרח
פרח
פרח
מעונות ובתי ספר נעמת תנועת נשים עובדות ומתנדבות
פרח
פרח
פרח
מעונות ובתי ספר הטור של יעל חשבון פשוט

חשבון פשוט

 

הדעות לגבי הזמן בו צריך להתחיל ללמד ילדים חשבון השתנו במהלך שלושים השנים האחרונות. המחקרים האחרונים מוכיחים שהחל מהגיל הרך ביותר מושגיו של הילד, כולל המושגים הקשורים לתפיסת המספר, נבנים בהדרגה בהתאם להתפתחותו המנטלית. החשיבה הלוגית חשבונית מתחילה להתפתח אצל הילד תוך כדי פגישה עם כמויות (של עצמים הנתפסים כקבוצה) ועם מספרים. תפיסת המספר בגיל הצעיר מאוד היא יכולת ביולוגית ראשוניות שבסיסה בשפה הדבורה ולא בשפה הכתובה.

דיויד גירי שחקר את הנושא מצא שהיכולת הראשונית של הילד לתפוס כמות קיימת בכל העולם והיא כוללת:

  • יכולת להתייחס כמותית לקבוצה של ארבע עצמים או ארבעה אירועים ללא מנייה.
  • הבנה בסיסית של יותר מ... ופחות מ..., מתפתחת כנראה עד חמש – כבר בגיל 18 ח' נצפתה היכולת לתפוס ש - 3 הוא יותר מ - 2.
  • הוספה וגריעה של כמויות בקבוצות קטנות מוגבלת לשלושה עד ארבעה עצמים או אירועים. כבר בגיל חמישה חדשים קיימת ראשית של יכולת זו.
  • התאמה של אחד לאחד נעשית גם בכמויות גדולות מאוד לעומת היכולות האחרות.

לעומת היכולת  הביולוגית הראשונית, היכולת המשנית של הילד לתפוס כמות נרכשת באמצעות הוראה, תרגול, אימון מכוון והשקעת מאמץ.  יכולת זו כוללת את המיומנויות הבאות:

  • הכרת שמות המספרים שמהווים את הבסיס למתמטיקה.
  • הכרת בסיס העשר - עשרת ראשונה, שניה, שלישית וכו'.
  • שימוש במנייה כדי לדעת כמה זה הרבה.
  • פעולות חשבון שונות כגון: המרה, חיבור, חיסור, כפל וחילוק.

 

הדעות לגבי  הזמן בו צריך להתחיל ללמד את המיומנויות שלעיל מגוונות, אולם מחקרים מצביעים על כך שילדים בגילאי 18 חודשים עד 3.5 שנים לומדים הרבה אודות הרעיונות העיקריים של המספר .

כדי לעזור לילדים להבין רעיונות אלה מומלץ  להגיד או להראות לילדים את מה שהם צריכים לדעת, ולאחר מכן לבקש מהם לחקות את מה שראו ולהתאמן בזה. לדוגמה הקראת חוזרת של שירים וסיפורים שיש בהם ספירה עד 10 ובקשה מהילדים לחקות את הקריאה, יכולה לסייע להם ללמוד את הרצף השרירותי של מילות המספר. כמו כן ניתן לנצל מצבי יומיום שיש בהם התאמות. בתחילה, יש להתמקד על פריט אחד או שניים ואח"כ על שלושה ארבעה ועוד. לדוגמה קח מהקופסה סוכרייה אחת לך, אחת לאמא ואחת לאבא.

בשלב זה של הלמידה המספר הוא דרך חשובה למיין דברים, לאחר שילדים רוכשים ניסיון במיון עצמים על פי גודל וצבע, ניתן לעזור להם להכיר בכך שמספר יכול להיות בעל ערך למיון דברים על פי הכמות. לדוגמה: תן לי את הפרח עם שני העלים, או התאם את הכרטיס עם שני העיגולים לכרטיס עם שני הריבועים. פעילות זו מהווה בסיס להגדרה של כמות (אוסף) של חפצים המוגדרים על פי כמותם. בהמשך כדאי להתחיל להשוות בין אוספים הומגניים (קוביות, סוכריות, כדורים) ולעבור להשוואה בין אוספים הטרוגנים (חפצים שונים). בהשואה זו חשוב להדגיש את מה שאנו מכלילים בקבוצה, לדוגמא: חמישה כדורים, חמישה כדורים אדומים או חמישה דברים.

 

לסיכום, אני ממליצה להורים ולמחנכים לטפח אצל ילדים צעירים את היכולת החשבונית המישנית כבר בגילאים הצעירים על ידי פיתוח סביבה המעודדת פעילויות חשבוניות ספציפיות, המבוססות על משחק ותרגול.

 

להרחבת הנושא אני מצרפת מאמר שפורסם באתר של מרכז המורים הארצי להוראת המתמטיקה " הוראת המספר בגיל הרך"

http://mathcenter-k6.haifa.ac.il/articles(pdf)/article30.pdf

 

 

Geary, D.C. (1994). Children’s mathematics development. American Psychological    Association.  Washington DC.

 

 

 

 
אלקטרו קידום אתרים  |  ICS בניית אתרים © כל הזכויות שמורות לנעמת - מחלקת הסברה ודוברות