פרח
פרח
פרח
פרח
מעונות ובתי ספר נעמת תנועת נשים עובדות ומתנדבות
פרח
פרח
פרח
מעונות ובתי ספר הטור של יעל בחירת מסגרת חינוכית-טיפולית

להורים שלום,
 

שנת הלימודים תשס"ט בפתח וזה הזמן לבחור מסגרת חינוכית-טיפולית לילדכם. חשוב שבחירה זו תתאים לילד שלכם המיוחד והיחיד שאתם מכירים אותו הכי טוב מכולם. אמון הוא הבסיס לכל בחירה שתחליטו לעשות וחשוב שתאמינו בצוות אותו בחרתם.

אתם ההורים והמחנכות שיהיו לו בעתיד תשפיעו על המסע של ילדכם. ככל שיצבור ילדכם חויות של הצלחה והשתייכות לחברה שמסביבו, הוא יכיר טוב יותר את יכולותיו ויצליח להתמודד עם אתגרים ומשימות שיהיו מנת חלקו בעתיד.

כדי לעזור לו במשימה זו חשוב שהאינטראקציות בין הילד למבוגרים תתייחסנה למכלול ההתנסויות הסנסומוטוריות, הרגשיות, החברתיות והאינטלקטואליות שלו במשך היום.

מכלול ההתנסויות האלה מהווה את מכלול הזדמנויות הלמידה של הילד  לקראת עצמאותו.

איכותן של התנסויות אלו נקבעת במידה רבה במהלך הטיפול היומיומי השיגרתי ועל-ידי האקלים הרגשי בסביבתו הקרובה של הילד.

 

על פי מחקרים רבים שנערכו נמצא שישנו קשר בין מאפיינים מסוימים של המסגרת החינוכית לחינוך וטיפול איכותיים. המאפיינים כוללים מאפיינים מבניים (בטיחות, בריאות, מספר ילדים במסגרת, מספר ילדים בקבוצה, יחס בין מספר הילדים למסגרת, הכשרת המטפלות, הריהוט והצעצועים, סדר היום ועוד.) ומאפיינים תהליכיים (אקלים ריגשי, וסביבה לימודית) שמשולבים זה בזה.

מבין המאפיינים המבניים חשוב לציין שעל בריאות ובטיחות אין להתפשר. חשוב לבדוק את נוהלי הבטיחות והבריאות במסגרת שבו ישהה ילדכם שכוללים: נהלים לשעת חירום, בטיחות בחצר, בטיחות במרחב הפנימי של המבנה, נהלי ניקיון ורישום של אלרגיות ומחלות של ילדים. בנוסף חשוב שהמרחב הפנימי והחיצוני שבו מבלים הילדים יהיה נוח וזמין לילדים. הריהוט והמתקנים בחלל הפנימי ובחצר חשוב שיותאם לגיל הילדים ויאפשר עצמאות והתנסויות מגוונות של הילד.

המאפיינים התהליכיים כוללים את מערכות היחסים בתוך הצוות, בין הצוות לילדים ובין הילדים בינם לבין עצמם. אני ממליצה לשהות בכיתה שבו יבקר ילדכם להקשיב לקולות בגן ולראות את פניהם והתנהגותם של הצוות והילדים. שימו לב האם המחנכות יוצרות קשר עין עם הילדים, מתכופפות אליהן כשהם פונים אליה, האם הן מתווכות לילדים בזמן הפעילות (לדוגמא, "יופי גל, הצלחת להרים את הבובה להושיב אותה בעגלה") והאם הן מביעות חום דרך מגע פיזי. כמו כן, שימו לב האם מאפשרים לילדים לנוע בחופשיות ולהתקבץ באופן טבעי לתת קבוצות. שימו לב לתקשורת בין צוות המחנכות בזמני פעילות שונים.

 

לסיכום לא נותר לי אלא לאחל לכם הצלחה בבחירת המסגרת המתאימה לילדכם שתהווה "בית שני" שבו יחונכו, יטופלו ויטופחו על ידי צוות שאתם בחרתם ובמסגרת שיועדה לתת לילדים את מה שמגיע להם.

מצורפת הפניה לשאלון אשר ינחה אתכם ויסיע בידכם לבחירת המסגרת המתאימה לילדכם.

 

http://www.planetnana.co.il/hamadrich2005/AboutQuestionnaire.htm

 

 

 

 

 

 
אלקטרו קידום אתרים  |  ICS בניית אתרים © כל הזכויות שמורות לנעמת - מחלקת הסברה ודוברות